90’ların En Çok Satan Albümleri

Ahhh beee ne dönemdi öyle değil mi 90’lar? Tadı damağımızda, anıları içimizde. Şey tabi günümüz gençliği konuya hakim olmamakla birlikte o dönemin ne demek olduğunu anlayamayacak olması ne fena. Anıları, sanatçıları, dizileriyle hayatımızdan 90’lar geçti deriinn izler bırakarak. Peki 90’ların en çok satan albümlerini merak ediyor musunuz?

  • İşte o albümler.

1 – Listenin birinci sırasında minik serçemiz, yılların daha da devleştirdiği isim Sezen Aksu’ya ait. Gülümse albümüyle 1991 yılında 2.5 milyon satarak bir rekora imza atar ve albüme ait şarkılar günümüze hala o tazeliği, hüznü ve sevgisiyle gelir.

sezen aksu

2 – Tarkan deyince hala akan sular duruyorsa, hala konserleri hınca hınç doluyorsa hala popun starıdır kendisi. 1997 yılında 2.6 milyon satan A Acayipsin albümüyle yıla damga vurmuş üstüne üstlük 90’ları alt üst etmiştir.

tarkan

3 – “Aşığım sanaaa doyamıyoruummmm, ne de güzelsiiiinnn bakamıyoruuuummmm” desek, 90’lı yaştaşlarımız kimden bahsettiğimiz hemen anlayacaklardır. Elbette 2.8 milyon satan albümüyle Coşkun Sabah. Yıl 1990 başladık dinlemeye yıl olmuş 2019 hala dillere pelesenk bu şarkı. Vay beee vayy 😭

coşkun sabah

4 – Yine 2.5 milyon satan, kalplerde hüzün oluşturan, geleceğin yönetmen adayı Mahsun Kırmızıgül “Yıkılmadım Ayaktayım” dedi el birliğiyle sahip çıktık, destek verdik, onayladık. Dönemin en fazla satan albümleri arasında yerini almıştır.

mahsun kırmızıgül

 

  • Biz yazdıkça duygulandık siz okuyunca ağlayın 😓

5 – 90’ların en sevdiğimiz isimlerinden, kaybettiğimiz büyük isim Harun Kolçak Beni Affet albümüyle dönemin en çok satan albümlerinden birine imza atmıştır. Hala gözümüzde, hala dilimizde şarkısı. Allah rahmet etsin.

harun kolçak

6 – Peki sorarız size, nostaljinin kraliçesi kim? Hep bir ağızdan Muazzezzz Ersoooyy J Yıl 2019 evet ama hala nostaljinin kraliçesi deyince akla tek bir isim gelmesi döneme attığı imzayla eş değer bir başarı tabi. Nostalji 1-2-3 albümleriyle Muazzez Ersoy 1991 – 97 yıllarına damga vurmuştur.

muazzez ersoy

7 – Listenin olmazsa olmaz ismi elbette ki Yonca Evcimik ve Abone olacaktı. O nasıl bir satış rakamı,  o nasıl bir slogan gibi her ağızda var olma şeklidir. Yonca Evcimik’i Yonca Evcimik yapan 1991 yılına ait albümü 2.8 milyon satmıştır.

yonca evcimik

8 – Levent Yüksel ne çok severiz öyle değil mi? Kaliteli şarkılarıyla bize kendini sevdirmiş, her bir şarkısıyla aşk yaşadığımız o isim. Med Cezir albümü 1993 yılında çıkmış, “fırtınam, felaketim, hasretim” dedi, bizi yüreğimizden vurdu ve albüm 2.5 milyonluk satış rakamına ulaşmıştır.

levent yüksel

9 – Adam olacak çocukların abisi, babası, kralı rahmetli Barış Manço, adını yazarken bile duygulandığımız, öldüğünde hepimizin gözünden yaş akıtmayı başarmış o büyük isim. Oku bakayım diye direktif verdi biz de okuduk ve Mega Manço albümü 1992 yılında piyasaya çıkmış ve 2 milyon satmıştır.

barış manço

10 – Bülent Ersoy 1992 yılında çıkardığı “Ablan Kurban olsun sana” albümü dönemin En çok satılan albümlerinden olmuş, 1990 – 1998 yılları arasında çıkardığı albümlerle de toplam 5 milyonluk satış rakamına ulaşmıştır.

bülent ersoy

Default image
Otomatik Portakal

Leave a Reply