Barış Manço ve En Sevilen 5 Şarkısı

Ölümünün üzerinden 22 yıl geçmiş olmasına rağmen unutulmayan ve unutulmayacak olan büyük bir isimdir Barış Manço. Sadece Türkiye için de değil. Dünyanın birçok ülkesinde sevilen ve bilinen ünlü isim, müzik dünyamızdan gelmiş geçmiş en önemli değerlerden biridir. Herkesin sevdiği bir isimdi Manço. 7’den 77’ye, sevilen bilinen ve ölümündü ülkeyi yasa boğan bir isim. Yalnızca yaptığı şarkılarla da değil. Gerek gezi gerek çocuk programlarıyla da herkesin gönlündü taht kuran Barış Manço, aynı zamanda kültür elçisiydi. Yapmış olduğu müzik türü Anadolu Rock olarak adlandırılır ve bu türün ilk kurucularındandır. Manço, dünyanın birçok ülkesinde bulunup, hem ziyaret hem de konserlerinden dolayı kendisine Barış Çelebi ismi verilmiştir. Ne hoş, ne gurur verici bir durum değil mi bu sizce de? Unutmadan eklemek gerekir ki, ülkemizde de Barış Manço’ya Devlet Sanatçısı ünvanı verilmiştir. Vallahi yazarken benim tüylerim diken diken oldu, ailesinin bunca güzellik karşısındaki duygularını tahmin dahi edemiyorum 😔 Barış Manço, dünyaya 200 üzerinden şarkı bırakmıştır. Ve üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen şarkıları hala dillere pelesenktir. Bu çok az insana nasip olacak bir ayrıcalıktır. Çocukların Barış abisi, büyüklerin canı ciğeri Barış Manço. Hayatına 12 altın ve 1 platin albüm ve kaset katmıştır. İsmi gibi barış sevdalısı bir isimdi Manço. Bundan dolayıdır ülkemizde de dünyada bu kadar sevilmesi. Diyecekler bitmez. Ancak biz sevgili Barış Manço’nun en sevilen şarkılarını sizin için ayıkladık.

barış manço

1 – Dağlar Dağlar, 1993 yılındaki albümde yer alan şarkıyı sevmeyen, bilmeyen yoktur. Hala en sevilenler arasında yer alan şarkı, eskimeyecek bir nimettir.

2 – Can bedenden çıkmayınca, anlamlı sözleri duygulandıran bestesi ile 1989 yılına ait bir şarkı olup, günümüz gençleri tarafından da bilinen en önemli şarkılardan biridir.

3- Gülpembe, Barış Manço’nun en sevilen şarkılarının başında gelir bu şarkı. Yazarken bile açıp dinledim 😔 Şahane de diyebiliriz bu şarkı için.

4 – Kol Düğmeleri, birçok şarkıcı tarafından tekrar söylenen bu şarkı yine ün büyük hitlerden biridir. Anlamlı sözlerinin yanı sıra sohbet havasında geçen şarkı candır.

5 – Dönence, biz Barış Manço şarkılarından 5 adet seçerken zorlandık açıkçası. Ancak Dönence listenin olmazsa olmazıdır. Hala en fazla dinlenen şarkılardandır ve asla eskimeyecektir.

 

Default image
Otomatik Portakal

Leave a Reply