DÜNYANIN EN ÇOK OKUNAN 10 KİTABI

kitap aşkı

Öyle kitaplar vardır ki, kendi tarihini aşıp kendini ileriye götüren, peşine çılgınlar gibi okuyucu kitlesini takıp günümüze kadar ulaşan. İnsan şaşıyor doğrusu, böyle bir akım başlatmak ve akımı gün be gün artırmak. Ve yine öyle kitaplar vardır ki, okursun bitirirsin yıllar sonra yine okumak istersin ve bittiğinde bambaşka hissedersin, farklı bir tat alırsın o aynı cümlelerden. İşte buna kitabın gücü diyoruz. Velhasıl arkadaşlar, her kitap özeldir değerlidir ancak bazı kitaplar dünyanın en çok okunmuş kitapları arasında kendine fazlasıyla yer edinmiş. Nedir mi onlar? Buyurun listemize 😍

1 – Zencefil Adam – J.P Donleavy, kitap yayınlandığı dönem ABD ve İrlanda da yasaklanmış ve sebebi de müstehcenlik olarak gösterilmiş. 1955 yılında yazılan bu çok okunan kitap, 2. Dünya Savaşı sonrası İrlanda’yı anlatıyor.

zencefil adam

2 – Gülün Adı – Umberto Eco, günümüzün de en beğenilen hala en çok okunan yazarlarında biri olan Eco, 1999 yılında yazdığı bu kitabıyla, din ile devlet yönetimlerine atıfta bulunmuş, Hristiyan tarikatlar arasında görüş ayrılıklarını polisiye bir şekilde kaleme almıştır.

gülün adı

3 – Siyah İnci – Anna Sewell, kitap yayınlandığı dönem adından başarıyla söz ettirmesinin yanında döneminin en çok satan kitabı olmuştur. Kitabın başka bir özelliği ise, yazarın ilk ve tek kitabı olmasıdır. Sevgi, şefkat, iyi niyetin insan tedavisindeki önemi anlatılmaktadır kitapta.

siyah inci

4 – Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez, dünyanın en çok okunan kitapları listemizde bu kült olmazsa olmazdı. Günümüzde bile hala önemini koruyup okunan kitapta yazar çocukluk günlerini fantastik bir kalemle anlatmıştır.

yüzyıllıkyalnızlık

5 – Simyacı – Paulo Coelho, kitap okumayı seven kitap kurtlarının bu kitabı bilmemesi gibi bir durum söz konusu olamaz öyle değil mi? Zira kitap severlerin kütüphanesinin en önemli parçalarından olan kitap, felsefi öğretilerle insanın kendi yolcuğunu anlatıyor.

simyacı

6 – Çavdar Tarlasında Çocuklar – J. D. Salinger, sırada yine bir kült, yine en çok okunan kitapların atalarından biri var. Ergenlik çağına girmiş fazlasıyla asabi ve isyankar bir çocuğun başına gelenler anlatılıyor kitapta.

çavdar tarlasında çocuklar

7 – Da Vinci Şifresi – Dan Brown, çok eskiye değil sadece 2003 yılına kadar gidiyoruz ve dünyada ikon haline gelmiş bir kitaba rastlıyoruz. Kısa süre içinde tüm dünyada büyük yankı uyandırmakla kalmayıp, sinemaya da uyarlanan kitap hala hız kesmeden okunmaya büyük bir ilgiyle devam ediyor.

da vinci

8 – On Küçük Zenci – Agatha Christie, korku yazarlarının usta kalemi Christie’nin bu kitabı, tüm zamanların en çok okunan korku kitapları arasındaki yerini ziyadesiyle koruyor. Bir çok kitap ve filme de konu olan kitap 100 milyonluk okunma kitlesiyle kültler arasında yerini almıştır.

on küçük zenci

9 – Küçük Prens – Antonie De Saint Exupery, 7’den 77’ye herkesin okuduğu, günümüzde bile hala okunmaya devam eden, okullarda ders olarak verilen, herkesin okuması gereken başucu niteliğindeki kitapta, küçük bir çocuğun gözünde büyüklerin dünyası anlatılır.

küçük prens

10 – İki Şehrin Hikayesi – Charles Dickens, bir dünya klasiği olan kitap 1859 yılında yayınlanmış olup, en çok okunan kitap listelerinde daima birinci sırada yer almıştır. Tarihsel izlerin kendini buram buram hissettirdiği kitapta suçsuz yere 18 yıl hapis yatan bir adamın yaşadıkları anlatılmaktadır.

iki şehrin hikayesi

Default image
Otomatik Portakal

Leave a Reply