Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Etkileyici 10 Filmi

Hani bu “gelmiş geçmiş” diye başlayan, insanda derin merak ve izleme istediği uyandıran filmler vardır ya, kült kategorisinde de yer alan, yer aldığı kategoriyi yakıp geçip darmaduman eden filmler. Aklımıza gelince bile tekrardan izlemek için sabırsızlandığımız, akıllara zuhur etmiş sahneleriyle o başyapıtlar. Her sinemaseverin ilk 10 filmi vardır. Bizim belirlediğimiz filmleri aşağıda şu şekilde listeledik.

  • En iyi filmler hangileri diye merak ediyorsanız bu liste tam size göre millet 😇

1 – 1971 yılına götürsek sizi “Well, well, well” desek ve Kubrick zekasına atıfta bulunsak? Tam da tahmin ettiğiniz üzere, bu film Otomatik Portakal’dan başkası olmaz olamaz. Stanley Kubrick’in bu efsanevi filminde, oyunculuğuyla devleşen Malcolm McDowell yer alıyor.

otomatik portakal

2 – Listede olmazsa olmaz, serisiyle zamanında büyük bağımlılık yaratmış, etkisini günümüzde bile eksiltmeden sürdüren diğer başyapıt Baba – The Godfather. Yapım yılı 1972 olup da 2019’da hala hayranlıkla bahsedilen Baba’nın yaratıcısı Francis Ford Coppola’ya yürekten şükranı borç biliriz 😍

baba

3 – seriden bahsettik ikincisine değinmeden geçmeyecektik elbette 😍 Godfather Part 2 – Baba 2 ilk filmden 2 yıl sonra vizyona girmiş ( 1974 ), büyük bir kitleyle karşılaşmış, Al Pacino’nun devleştiği serinin aynı başarıdaki ikinci filmi listemizde olmazsa olmazdı.

baba2

4 – Çoğunuz belki de tek mekanda geçen filmleri sevmezsiniz. Sıkıcı bulur, ilk 5 dakikasını bile izlemek istemezsiniz. O halde siz hala 12 Kızgın Adam‘ı izlemediniz demektir. Film boyunca da tek bir mekanda geçen filmin yönetmen koltuğunda Sidney Lumet oturuyor.

12 kızgın adam

5 – Nazi soykırımı hakkında yazılmış bir çok kitap, çekilmiş bir çok film var. Ancak yapılanlar arasında tüm zamanların en etkileyicisi yönetmenliğini Steven Spielberg yaptığı Schindler’s List – Schindler’in Listesi elbette ki. Soykırım ortasında yeşeren umutlu yürekler, tamamen yaşanmış bir olaya dayanıyor.

schidnler in list

6 – Ters köşe etkisi yaratıyor desek, sabunlara ilgi duymamızı sağlayan, “ne oluyor be” dedirten, akıl sağlığımızdan şüphe ettiren o efsane film Fight Clup – Dövüş Kulubü’den başkası değil tabi ki. David Fincher farkını yine göstermiş, ters köşe şokunu uzun süre üzerimizden arttırmamıştır.

dövüş kulübü

7 – The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring –  Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği. Film yarattığı fantastik dünyayla akıllara kazılmış, “bir yüzük için değer mi be kardeşim” dedirten, dedirttiğine pişman ettiren kurgusuna hayran olduğumuz filmin yönetmeni Peter Jackson.

yüzüklerin efendisi

8 – Esaretin Bedeli – The Shawshank Redemption desek ve bu filmi izlemeyenler, izleyip de beğenmeyen var mı diye sorsak ne cevap verebilirsiniz? Tam bir kült, gelmiş geçmiş en efsanevi film diye hafızalarda ziyadesiyle yerini almış bir film. Frank Darabont’a ziyadesiyle minnetlerimizi sunar, saygıyla da anmış oluruz.

esaretin bedeli

 

9 – Western deyince akla ilk gelen film hiç şaşmaz, dünyaca ünlü yönetmenlerin bile ilk sıraya koydukları İyi, Kötü ve Çirkin listemizin olmazsa olmazı olacaktı tabii ki. 1969 yapımı western kategorisinin babası bu filmin yönetmenliğini Sergio Leone yaptı ve bizlere de saygıyla izlemek kaldı.

iyi kötü çirkin

10 – Heath Ledger’ın son filmi, Batman tarihinin en akılda kalan filmi Kara Şövalye –  The Dark Knight ile listemize noktayı koyar, kendisine selam eder, yönetmen Christopher Nolan’a bu filmi sinema severlere armağan ettiği için kendisine şükranlarımızı iletiriz.

kara şövalye

Default image
Otomatik Portakal

Leave a Reply