Filiz Akın Ve En Önemli Filmleri

O, Türk sinemasının nazlı ve en güzel kadınlarından; Filiz Akın. Birçok filmde yer aldı evet, oyunculuğu şahane evet, inanılmaz güzel bir kadın evet. Ancak bunların yanında insani çalışmaları ve merhamet duygusunun fazlasıyla gelişmesiyle bilinen Akın, sinemaya damga vurmuş isimlerin başında gelir. Aynı zamanda Yeşilçam’ın asil ve zarif kadınıdır kendisi. Sinema tarihine damga vurmuş 4 kadın oyuncu arasında yer alan Filiz Akın,  esmer kadın oyuncu algısını yıkarak sapsarı saçlarıyla yeni dönem açmıştır. İkinci evliliğinden sonra sinemayı bırakıp Paris’e yerleşen oyuncu burada uzunca bir süre kanser tedavisi gördü. Bununla ilgili bir kitap yazan Akın, sahne şarkıcılığı da yapmış isimlerdendir. Oyunculuğu bıraktıktan sonra Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapmasının yanı sıra birçok kitap da çıkarmıştır. Çalışkan ve verimli kadınlardan biri olan Filiz Akın, yaşam boyu onur ödülü bulunan bir isimdir aynı zamanda. Kolejli zarif kadın algısıyla oynadığı filmlerde de hep iyi karakterlere hayat veren oyuncu 78 yaşın verdiği huzurla artık kendi köşesinde kitaplarıyla ilgilenmektedir. Filiz Akın’ın yer aldığı en önemli filmler nedir diye merak edenlere, işte 5 en iyi filmi.

filiz akın

1 – Tatlı Dillim, rahmetli Tarık Akan ile başrollerini paylaştığı film, günümüzde hala en sevilen filmler arasında yerini korumakta olup, akıllara güzel izler bırakan filmlerdendir aynı zamanda.

2 – Yumurcak, oğlu İlker İnanoğlu ile kamera karşısına geçtiği filmde izleyenlerin gözlerinde yaş bırakılmamıştır. Yumurcak hala en bilinen filmler arasında yerini korumaktadır.

3 – Gurbet Kuşları, 1964 yapımı film, romandan beyazperdeye uyarlanmış olup yayınlandığı dönemde pek çok ödül almış bir filmdir aynı zamanda.

4 – Almanyalı Yarim, başrollerini Kadir İnanır ile paylaşan oyuncunun en iyi filmlerinden biri olup kendisi Alman bir kadını canlandırmıştır.

5 – Babaların Babası, Cüneyt Arkın ile birlikte yer aldığı bu film ile Filiz Akın uzunca bir süre sinemaya ara vermiştir. Ondan dolayı bir nevi jübile filmi de diyebiliriz bu film için.

Default image
Otomatik Portakal

Leave a Reply