Haluk Bilginer ve En Önemli Filmleri

Türk oyuncu dünyasına adını altın harflerle yazdırmış isimlerin başında gelir Haluk Bilginer. Özellikle kazanmış olduğu Uluslararası Emmy en iyi erkek oyuncu ödülü ile ülkemizi yurtdışında da temsil etmekle kalmamış, kendisini uluslararası arenada şahane bir şekilde göstermiştir. Tiyatro, Haluk Bilginer’in ilk göz ağrısı. Tiyatro kökenlidir Bilginer, tiyatro tutkusu da başkadır hani. Oyuncu kelimesinin tam anlamıyla hayat bulduğu isimlerden olan Haluk Bilginer, gerek dram gerek komedi gerek aksiyon rolleri olsun, hepsinin hakkından en iyi şekilde gelen, tam anlamıyla “usta” bir oyuncudur. Sesi de ayrı bir güzeldir hani. Seslendirdiği reklamlar, yaptığı dublajlar hatta vermiş olduğu röportajlardan bile bunu çok rahat bir şekilde anlıyoruz. Haluk Bilginer, İngiltere eğitim görmüş bir isimdir. Ve İngiltere’de birçok tiyatro oyununda yer almıştır. Üstelik eğitim gördüğü yıllarda başlamıştır. Hayatına ve kariyerine her bir artı koyarak yola devam etmiş usta isim. Bilginer’in kariyerine baktığımız zaman, yazmakla bitmeyecek tiyatro, dizi, sinema oyunculuğunun yanı sıra seslendirme yaptığı sayısız proje vardır. Çalışkan bir isim olan oyuncunun günümüzde de etkin kariyeri devam etmektedir. Haluk Bilginer denilince akla ilk gelen özelliği nedir diye sorsak çoğu insan ortak bir cevap verir galiba; mimiklerinin samimiyeti ve doğallığı. Evet Haluk Bilginer için mimik ustası desek yanlış olmaz. Büründüğü role göre mimiklerini en başarılı şekilde kullanan en başarılı isimlerden biridir. Oyuncuyu anlatmaya kelimeler, sayfalar yetmez. En önemli filmleri de sayısız üstelik. Ancak biz 5 en önemli filmi ile yetineceğiz. İşte Haluk Bilginer ve önemli filmleri.

haluk bilginer

1 – Kış Uykusu, elbette listenin en başı bu filme ait olacaktır. Zira Nuri Bilge Ceylan’da, Haluk Bilginer’e de uluslararası arenada ödül getirmiş bir başyapıttır.

2 – İstanbul Kanatlarımın Altında, ülkemizde iz bırakmış en önemli yapımların arasında yer alan film, tarih kokan esintileri ile Haluk Bilginer’in rol aldığı en iyi filmlerdendir.

3 – Masumiyet, oldukça sevilen sanat filmlerinden olan Masumiyet, Bilginer’in oyunculuğunu yine avaz avaz konuşturduğu bir filmdir.

4 – Neredesin Firuze, Demet Akbağ ile oynadığı filmde Haluk Bilginer’in komedi ustası olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Nefis bir oyunculuk.

5 – Karagöz ve Hacivat Neden Öldürüldü, zamanın Anadolu insanı esprili bir şekilde ele alan filmin başrolünü Beyaz ile paylaşmıştır Haluk Bilginer.

Default image
Otomatik Portakal

Leave a Reply