Nikola Tesla ve En Önemli Buluşları

Tesla adını bilmeyen yoktur herhalde, büyük bilim insanı Nikola Tesla. Bilim insanı diyoruz ancak Tesla yalnızca bilim insanı değil aynı zamanda mühendis, aynı zamanda bir mucittir. Dünyaya gelmiş ve bu evrenden geçmiş en büyük mucitlerden hem de. Özellikle fizik ve elektrik enerjisi alanında ciddi anlamda uzmanlaşmış olan Tesla’ya günümüzde pek çok şey borçluyuz. Ve aslında adını her daim saygıyla anmalıyız. Ünlü fizikçi Nikola Tesla, çalıştığı çeşitli yerlerde kazandığı paraları hep araştırmaya ve fikirlerini ispat için projeler üretmeye harcadı. Bundan dolayı esasında beş parasız öldü. Bu tam anlamıyla bir aşktır arkadaşlar, iş aşkı, yenilik aşkı, hırs aşkı. Günümüzde evet böylesine bilim insanları yok. Belki her şeyin bulunmuş olmasından diyeceksiniz ancak zamanın ünlü mucitleri gibi varını yorunu ortaya koyup araştırmalar yapan insanların sayısı bir elin parmağını geçmez. İşte bundan dolayı Tesla denildiği zaman bu ismi her daim saygıyla anmalıyız. Peki yaptığı işler, hayata geçirdiği yenilikler nedir Tesla’nın. İşte karşınızda Nikola Tesla’nın en önemli buluşları.

nikola tesla

1 – Neon ışıklar, esasında direkt Tesla’ya ait değildir neon ışıklar. Ancak bu anlamda yaptığı çalışmalar ile florasan ve neonların ilk adımını atmıştır ünlü mucit.

2 – Radyo, tarihe bakıldığı zaman ne yazık ki radyonun mucidi Tesla değil başka bir isim gibi gözükse de radyo frekanslarını bulan ilk isim Tesla’dır.

3 – Büyüteç Verici, kablosuz elektrik üretmek için kurulan yüksek bobinler ile Tesla, zamanın en büyük insan yapımı şimşeklerini elde etmiştir.

4 – Tesla Bobini, şimşek çaktırmak, insan vücudundan elektrik akımı geçirmek ve elektron rüzgarları oluşturmak için kuruldu. Kuruluş amacı ise tam olarak kablosuz elektrik üretmektir.

5 – Teleautomaton, radyo akımları ile kontrol edilen tekne anlamına gelen Teleautomaton ile uzaktan kumandaların temeli atılmıştır.

Default image
Otomatik Portakal

Leave a Reply