Sinemaya Uyarlanmış En Etkileyici Kitaplar

Bazı kitaplar vardır, yazarların ya da okuyucuların dikkatinden ziyade bazı yönetmek ve senaristlere de ilham kaynağı olan. Beyazperde de var olsun isterler bu başarılı konular, sinemaseverlerin neyi eksik kitap kurtlarından der, şahane bir senaryoyla uyarlanır bazı kitaplar sinemaya. İşte onlardan bazıları.

1 – Yüzüklerin Efendisi – J. R. R. Tolkien,  kendisi kitap dünyasında da sinema dünyasında da tam bir kült. Gişeyi kasıp kavurmuş bu uyarlama kitap, yayınlandığı dönemde hem kendi adından hem de yazarından sıkça söz ettirmiştir.

yüzüklerin efendisi

2 – Forrest Gump – Winston Groom, zeka zeviyesi 75 olan bir adamın hikayesini anlatan kitap, Robert Zemeckis ile sinemaya uyarlandı ve büyük bir hayran kitlesi oluşturdu kendine.

forrest

3 – Dövüş Kulübü – Chuck Palahniuk, ister kitabıyla ister sinema uyarlanmasıyla tam bir kült olan kitap, yer altı edebiyatının kilometre taşları arasındaki yerini korumaya beğenisini artırarak devam ediyor.

dövüş kulübü

4 – Lolita – Vladimir Nobokov, zamanının en iyi kitaplarından biri kabul edilen Lolita, Kubrick yönetmenliğinde beyazperde de yerini bulmuş ve topladığı hayran kitlesiyle de edebiyat dünyasının en iyi senaryosunu oluşturma niteliği kazanmıştır.

lolita

5 – Guguk Kuşu – Robert Galbraith, sinema dünyasının oscarlı filmi Galbraith’in çok satan kitabından beyazperdeye uyarlanmış tam bir başyapıt. En iyi uyarlamalardan kabul edilen film, kitabının etkisiyle tam bir kült haline gelmiştir.

guguk

6 – Otomatik Portakal – Antony Burgess, kitapseverlerin kütüphanesini süsleyen kitap, Kubrick uyarlamasıyla da sinemaseverlerin arşivinin baş tacı. En çok satan kitaplar arasında yer alan eser, uyarlamasıyla da günümüzde hala en çok izlenen filmleri arasında yerini koruyor.

otomatik

7 – Yeşil Yol – Stephen King, çoğu insanın aynı kanıda birleştiği bir konu varsa o da Yeşil Yol’un gelmiş geçmiş en iyi kitaplardan olduğu ve uyarlanmasıyla da sinema dünyasına capcanlı bir soluk getirmesidir.

yeşil yol

8 – Harry Potter – J. K. Rowling, yazarın ismini fantastik roman dünyasına altın harflerle yazdıran kitap, sinema dünyasının da en çok izlenen filmlerinden olmuştur.

harry

9 – Muhteşem Gatsby – Scott Fitzgerald, bir diğer en beğenilen uyarlamalardan biri olan kitap, başrolünde Leonardo Di Caprio’nun oynamasıyla da sinema dünyasının en önemli filmlerinden olmuştur.

mehteşem

10 – Gözleri Tamamen Kapalı – Michel Chion, sinema dünyasının en akılda kalıcı, en sevilen fimlerinden olan Gözleri Tamamen Kapalı, Kubrick yönetmenliğinde sinemaya uyarlanmış olup, kitap dünyasının en bilindik kültleri arasında yer almaktadır.

gözleri

Kitaptan Uyarlanmış Filmler;

Bu listelediklerimiz bu başlık altında ilk akla gelenler arkadaşlar. Baktığımız zaman sinema  tarihinde o kadar çok kitaptan esinlenmiş öykü var ki şaşar kalırsınız. Ucu bucağı yok hatta derya deniz derler ya işte o misal. İnsanın hoşuna gitmiyor  değil hani kültür sanat alanındaki bu çeşitlilik. Velhasıl biz ilk akla gelenleri paylaştık sizinle. Size önerimiz bu anlamda listeleri iyice araştırın daha nice nefis kitap ve film ile karşılaşacaksınız 🥰

Default image
Otomatik Portakal

Leave a Reply