Stanley Kubrick ve En Sevilen Filmleri

Stanley Kubrick için gelmiş geçmiş en iyi yönetmen desek pek ala doğru bir tanımlama olacaktır. Hayata kısa süre önce yumduğu gözleri, daha nice filmi bizlere ulaştıracaktı elbette. Ancak kısa ömrüne sığdırdığı kült filmler ile sinema dünyasında Kubrick ismi hala yaşamaya devam etmektedir. Vefasının üstünden 22 yıl geçmiş olmasına rağmen Stanley Kubrick hala dünyanın en iyi yönetmenleri listesinde yer almaktadır. Kubrick’in en önemli özelliklerinden biri daima kusursuzluğu araması ve sinema için denemiş olduğu farklı tekniklerdir. Bu özellikleri ile sinemaya yön vermiş dahiyane bir isimdir istisnasız. Böylece günümüzün en önemli yönetmenleri de, Stanley Kubrick için “hala rol modeldir” ifadelerini kullanmaktadır. Yönetmen Oscar’a 5 kez aday olmuş 1 tane ödül kazanmıştır. Ancak şunu özellikle belirtmek gerekir ki, yönetmenin tüm filmleri Oscar’a birçok dalda aday olmuş filmlerdir. Her ne kadar Amerikalı olsa da, sektöre giriş yaptığı günden itibaren hayatını İngiltere’de geçirmiş ve burada hayatını kaybetmiştir. Geride sayısız kaliteli ve günümüzde hala parmakla gösterilen filmlere imza atmıştır. Ve işte o filmlerden yalnızca bir kaçı…

stanley kubrick

1 – Otomatik Portakal; Kuşkusuz yönetmenin en fazla ses getiren filmlerinden biridir Otomatik Portakal. Kitaptan uyarlanan film, 1971 yılı İngiltere’sinin suç ve toplumsal çöküşünü anlatmaktadır.

2 – Cinnet; Jack Nicholson’un şahane bir performans gösterdiği film, yönetmenin diğer filmleri gibi kitaptan uyarlamadır. Film aynı zamanda en fazla çekim tekrarı yapılan filmidir.

3 – Bir Uzay Destanı; uzay filmleri türünde yapılmış en iyi filmlerden biridir. Aynı zamanda törenlerden birçok ödülle dönmüş kült bir filmdir Bir Uzay Destanı.

4 – Gözleri Tamamen Kapalı; yönetmenin son filmi olup, kurgu tamamlandıktan 4 gün sonra vefat etmiştir Kubrick. Bu film cinsellik ile psikolojiyi harmanlamış bir kitap uyarlamasıdır.

5 – Lolita; Birçok dalda adaylığı bulunan filmin, dönemde sinemada yaşanan sansasyon yüzünden pek çok sahnesi izleyicinin hayal gücüne bırakılmıştır.

Default image
Otomatik Portakal

Leave a Reply