DAĞ TEPESİNE KURULU ANTİK ŞEHİR, MACHU PİCCHU

Machu Picchu, Peru’nun belki de en turistik yeridir desek yanılmış olmayız. Antik kent olmasının yanı sıra dağ tepesinde varlığını sürdüren görkemi ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Her tarafını yüksek dağların çevrelediği, yeşil ile maviye doyuran bir manzaraya ev sahipliği yapmasının yanı sıra eski yaşamlara ait kent kalıntıları ile turistik bir lokasyon olan Machu Picchu, imparatorluk sığınağı olma özelliğine sahiptir. İnka’lara ait bir antik şehir olan Machu Picchu, 7 Temmuz 2007 yılında dünyanın yeni yedi harikası arasında varlık göstermeye başlamıştır. Machu Picchu’nun dikkat çeken en önemli özelliklerinin başında ihtişam ve görkeminin yanı sıra günümüze kadar çok iyi korunarak gelmiş olmasıdır. Bu da önemini artıran önemli unsurlar arasındadır.

Machu Picchu’nun Konumu

Machu Picchu, Peru’nun Cusco şehrine 88 km uzaklıktadır. Sıralı And Dağları’nın bir dağı zirvesinde 2.430 metre yüksekliktedir. Bu antik şehir 1450 yılında inşa edilmiştir. Ve inşa emrini veren ise İnka hükümdarı Pachacutec Yupanqui’dir. Machu Picchu imparatorluk sığınağı ve tören bölgesi olarak kurulan bir yerdir. Bazı kale kalıntıları buradaki hayata dair izler sunmaktadır. Şehir ortalama 1000 kişilik bir yerleşim planına sahiptir. Her ne kadar İnkalar pek çok yerde medeniyet kuran uygarlıklardan olsa da Machu Picchu onların en kutsal saydıkları bir yerdir. Görkemi ile büyüleyen bu antik şehir 1450 yılında kurulmuş olmasına rağmen İnka imparatorluğunun çöküşünden sonra terkedildi ve günümüze kadar gelen varlığının asıl belirleyicisi 1911 yılı olmuştur. Şehir terk edildikten sonra 400 yıl boyunca kendi halinde varlığını sürdürmüştür. Bundan dolayı korunaklı kalan alanları günümüzde hala eski cazibesini sunmaktadır. Ve Machu Picchu asıl varlığını 400 yıl sonra yani 1911 yılından itibaren göstermeye başlamıştır.

Machu Picchu’nun Tarihçesi  

Bu tarihi ve antik şehir için günümüze kadar zarar görmeden geldiğini belirttik. Bunun en önemli nedeni ise hem İnka imparatorluğunun çöküşünden sonra terk edilmiş olması hem de 1532 yılındaki İspanyol istilası sırasında sık dağlar arasında kalarak gözden kaçırılması ve görülmemesidir. Bunların yanında şehir kurulduktan kısa bir süre sonra çiçek hastalığı baş gösterir ve salgından kaçarak korunmak için şehir yine terk edilmek zorunda kalınır. Machu Picchu’da uzun süreli yerleşimlerin olmaması buranın zarar görmesini önlemiş ve kalıntılarının dün yapılmış gibi sağlam bir şekilde durmasını sağlamıştır.

Machu Picchu 200’den fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapılardan oluşur. Şehir pek çok basamağa sahiptir. Bunlardan 3000 tanesi hala sağlam bir şekilde durmaktadır. Machu Picchu’nun bu kadar yüksek bir zirvede kurulmuş olması akıllara pek çok soru işareti getirir. Bunların başında “şehrin nasıl kurulduğu ve gerekli malzemelerin zirveye nasıl taşındığı” sorusu gelir. Bu konuda pek çok düşünce vardır ve en akla yatkın geleni şehrin inşasında kullanılan taşların vadiden raylı halat sistemiyle zirveye taşındığıdır.

Antik şehirde yapılan kazılar sonucunda 100’den daha çok insan iskeleti bulunmuştur. İlk başta yapılan araştırmalar bu iskeletlerin kadın vücuduna ait olduğu sanılsa da tekrar incelendiğinde kadın erkek halinde eşit bir dağılımı gözler önüne serer. Machu Picchu’nun kuruluş amacına dair pek çok rivayet vardır evet ancak bu yapılan iskelet taramalarının sonucunda buranın İnkalar’ın yetiştirme ve disiplin yeri olduğu düşüncesini ortaya atmıştır. Uzunca bir süre kabul gören bu teori günümüzde anlamını kaybetmiştir.

Antik Şehrin Kuruluş Amacı Nedir?

Machu Picchu oldukça eski bir yerleşim yeri olduğu için günümüze gelmiş yorumların bir çoğu düşünceden ileriye geçmemiştir. Hakkında çeşitli rivayetler olsa da antik kentin kuruluş amacının en yerinde tahminleri İnka imparatorluğunun özel mülkü ve tören bölgesi olarak kullanılmak istenmesidir. Bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi bir kuruluş amacı bulunmamaktadır. Her ne kadar düşman saldırılarına karşı yapılmış bir kale olarak da bazı tahminler yürütülse de bu teorileri destekleyecek herhangi bir ispat da mevcut değildir. Ancak Machu Picchu’nun genel mimari hatları ve özelliklerine dikkat edildiğinde buranın dini amaçlı kutsal bir yer olduğu ortadadır. Özellikle etrafındaki patika yollara ve bölgeye ulaşan diğer yollara bakıldığında kutsal sayılan bu yerin insanlar tarafından da ziyaret edilebilmesi için ulaşım yollarının yapıldığı aşikardır. Özellikle de buranın güneş tanrısı İnti için kutsal olduğu kabul edilir. Gelinen noktada şehrin 700’den fazla İnka asil ve din adamına ev sahipliği yapmış olduğu düşüncesi en geçerli ve bilinen kuruluş nedeni olanıdır.

Machu Picchu’nun Turizme Katkısı

Güney Amerika’da turistik yerler dendiğinde ilk akla gelen yerlerden birisi şüphesiz Machu Picchu’dur. Dünyanın her yerinde buraya ilgi oldukça fazladır. Özellikle tarihe ve kültür gezisine meraklı kişilerin ziyaret etmek istedikleri listede ilk sırada yer alan bu antik şehir, sezona göre ziyaretçi sayısı artış ya da azalış gösterir. Machu Picchu eski bir şehir olduğu için ciddi anlamda çökme tehlikesi göstermektedir. Her ne kadar günümüze kadar varlığını görkemli bir şekilde sürdürse de, kalıntıları sağlamlığı ile ihtişamını korusa da her zaman çökme riski göz önündü bulundurularak ziyaretçi kabul edilmektedir. Bundan dolayı Machu Picchu’ya günlük ziyaretçi sayısı 400 kişi ile sınırlandırılır.

Machu Picchu’nun turistik açıdan önemi vurgulayan diğer etkenler arasında özellikle gizemli yapısı gelmektedir. Buranın tam olarak neden inşa edildiği ve terk edildiği hala bir gizemini korumaktadır. Bu da şehri daha da ilgi çekici kılmaktadır. Dağın zirvesinde yer alan bu antik kentin yaydığı mistik atmosfer, turistik açıdan dikkat çeken bir diğer özelliktir. And Dağları’nın büyüleyen ve nefes kesen yüksek manzarası eşliğinde de doğal güzellikleri yansıtan panaromik görüntüsü yine Machu Picchu’nun turistik açıdan önemini vurgulamaktadır. Machu Picchu aynı zamanda doğa severler ve macera tutkunları için ideal bir destinasyondur.

Antik şehre ulaşım Cusco şehrinden sağlanmaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinden rehberli turlar da her mevsim yapılmaktadır. Her mevsim ayrı bir güzelliği gözler önüne seren Machu Picchu, özellikle kış mevsiminde And Dağları’nın beyaza bürünmesinin yaydığı nefes kesen manzara sayesinde kış turizmine de katkısı oldukça yüksek bir yerdir. Machu Picchu’ye Cusco şehrinden tren veya otobüsle ulaşmak mümkündür. Ziyaretçiler kendi imkanları ile de şehri ziyaret edebilmektedir. Oldukça yüksek bir zirvede yer alan Machu Picchu’ya ulaşım için teleferik düşünceleri yapılmaktadır. Ancak bölgede sıkça meydana gelen toprak kaymalarından dolayı buna tam anlamıyla cesaret edilememektedir. Teleferik yapılması halinde antik şehrin daha fazla turistik ziyaretlerinin yapılacağı da bilinen bir gerçektir.

Machu Picchu Hakkındaki En Dikkat Eden Bilgiler Nelerdir?

Gizemli atmosferi sayesinde oldukça ilgi çeken bir yer olan Machu Picchu’nun bazı özellikleri vardır ki bunlar en akılda kalan ve dikkat çekenleridir. Bölgenin en dikkat çeken bilgileri arasında;

  • Machu Picchu’nun adının Keçuva dilinde “Eski Zirve” anlamına gelmesi,
  • Şehrin depremlere dayanıklı olacak şekilde inşa edilmesi,
  • Machu Picchu’da su kanalları ve drenaj sistemleri gibi gelişmiş bir altyapı bulunması,
  • Bazı araştırmacılara göre, Machu Picchu’nun bir astronomik gözlemevi olarak da kullanılması gelir.

Machu Picchu’ya Gitmeden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dünyadaki turistik antik şehirler arasında en çok bilinen ve ziyaret edilmek istenilenlerden olan Machu Picchu, gitmeden önce dikkat edilecek bazı detaylar ile geziyi daha konforlu hale getirir.

  • Yüksek rakıma bağlı hastalıklardan korunmak için gerekli önlemleri alınmalıdır,
  • Rahat ayakkabılar ve giysiler giymek oldukça önemlidir,
  • Bol bol su ve güneş kremi almayı unutmamak gerekir,
  • Şehirde yiyecek ve içecek bulmak mümkündür, ancak ziyaretçilerin yanında atıştırmalık bulundurması yine de iyi bir önlem olacaktır.

Dünyanın pek çok yeri gibi Machu Picchu’da ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Gizemi, panoramik görüntüsü, zirvedeki ihtişamı Machu Picchu’nun dikkat çeken özellikleri arasındadır. Gezi planlarınız içinde bu gizemli antik şehre şans vermeyi unutmayın.

 

 

Default image
Otomatik Portakal

Leave a Reply