DÜNYANIN GELMİŞ GEÇMİŞ EN UNUTULMAZ FUTBOLCULARI

Ne isimler geldi geçti dünyadan. Bazıları hayatta olsa da bazıları aramızdan göçüp gitti. Gittiği yerde de adları anılan ne nice isim. Gerek sinema, gerek tiyatro, gerek yazar. Pek çok isim iz bırakmış dünyada yaptıklarıyla. Futbolcular elbette bu grup dahilinde. Dünyanın gelmiş geçmiş unutulmaz futbolcuları dendiğinde akla pek çok isim gelir. Efsanevi futbolcular da desek yanılmış olmayız tabi. Futbol, tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizde de yakından takip edilen spor dallarından biridir. Gerek futbola duyulan ilgi, gerek futbolcuların başarısı ile futbol her daim dünyada en fazla konuşulan sporlarda birisi olacaktır. Aynı zamanda en fazla taraftar ve amigo da toplayan spordur futbol.

Cinsiyet ayrımı yapılır mı bu konuda? Sanırım ki hayır, ancak erkek taraftar kitlesinin de fazla olduğu bilinen bir gerçektir esasında. Bazı terimleri kadınlar anlamasa da edindikleri taraftarlıklarla takımına laf dedirtmeyen insanlar tanıyorum vallahi 😊 Erkeklerin tutkusu gerçekten bir başka bu konuya. Maç izlerken televizyonun önünden geçilirse çıkacak tartışmaları bir hayal edin 😊 Yani bu elbette hoş bir durum değil, taraftarlığın da bir sınırı olmalı bizce. Sonuç itibariyle her şeyin fazlası zarar öyle değil mi a dostlar?

Bugün dedik ki Dijital Filozof kanalımızda sizlere dünyanın gelmiş geçmiş en unutulmaz futbolcularını sizlere tanıtalım. Hep birlikte öğrenelim, isimlerini yad edelim. Bazı isimler unutulmaz arasında çoktaaann yerini aldı. Bazıları az önce belirttiğimiz gibi aramızda her ne kadar olmasa da, ölümünün üzerinden yıllar geçmiş olsa da saygıyla anılan efsanevi isimler. Peki kimdir futbolun en iyileri dersiniz?

Diego Maradona; anılmadan elbette bu liste olmazdı. Efsane, en iyi, ölümsüz, en başarılı futbolcu denilince akla ilk gelen isim Maradona. Günümüzde bile hala futbol meraklılarının bildiği, 7’den 77’ye herkesin tanıdığı ismin ölümünün üzerinden 3 yıl geçti. Arjantin’in futbol dünyasına kazandırdığı Maradona, tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak bilinmektedir. 10 numaralı formasıyla hafızalara kazınan unutulmaz futbolcu için Boca taraftarları stadyum girişine; “Dinimiz Boca, Mabedimiz Bombonera, Tanrımız Maradona” yazdırmıştı. Hayran kitlesindeki coşkuya bakar mısınız?

Peki ya Pele? Brezilyalı futbolcu 2022 yılında aramızdan ayrılmıştır. Pele oynadığı 1363 maçta attığı 1279 gol ile Guinness Dünya Rekorları’na girmiştir. Başarıya bakar mısınız? Bitmedi elbette. Ulusal hazine olarak ilan edilen Pele, futbolun taçsız kralı olarak da anılmaktadır. Adına pek çok lakap takılmış, yakıştırmalar yapılmış bir efsanedir kendisi. 1977 yılında futbolu bıraktı ancak hala gelmiş geçmiş en iyi futbolcular arasında gösterilmektedir.

Unutulmaz futbolcular listemize yine sevilen bir isim ile devam ediyoruz, Ronaldo de Assis Moreira bilinen ismiyle Ronaldinho. Brezilyalı ünlü futbolcu, 2018 yılında sahalara veda etmiştir. 2 kez Fifa dünyada yılın futbolcusu seçilen Ronaldinho, özellikle hızı ve top sürme yeteneği ile akıllara kazınan bir isim olmuştur.

Arthur Zico; “beyaz Pele” olarak anılan efsanevi futbolcu. Özellikle topla olan uyum ve koordinasyonu ile akılda kalan isim, attığı efsanevi goller ile de gönüllerde taht kurmuştur. Etkin olduğu yıllarda toplam 88 kez Brezilya milli takım forması giymiş olan ünlü futbolcu, 1983 yılında World Soccer dergisi tarafından yılın futbolcusu olarak seçilmiştir.

Lionel Messi, listemizde olmazsa olur muydu peki? Asla! Günümüzün en etkin futbolcularından biri olan Messi, bazen Maradona ile kıyaslanıyor, bazen de Ronaldo mu Messi mi diye soru işaretleri bıraktırıyor akıllarda? Yedi Ballon d’Or ve altı Altın Ayakkabı kazanarak rekor kıran isim, Arjantin’in en büyük değerlerinden biri. Bunların yanında hala La Liga’da en çok gol atan, en çok hat trick yapan ve en çok asist üreten oyuncu olarak da rekoru elinde tutmaktadır. Ödüle doymayan ve daha da uzun yıllar boyunca pek çok ödül alacak gibi duran Messi, gelmiş geçmiş en futbolcu olarak da hafızalara kazınacağa benziyor.

Messi demişken Christiano Ronaldo ile listemize devam edelim dedik. Ronaldo mu Messi mi sorusunun cevabı elbette uzunca yıllar tartışılacak ancak Ronaldo için de dünyanın en iyi futbolcusu ünvanı oldukça yerinde. Çünkü kendisi 35 kupa, 7 lig şampiyonluğu, 5 UEFA şampiyonlar ligi kazanmıştır. Bunun yanı sıra 5 kez Ballon d’Or ve 4 kez de Altın Ayakkabı ödülünü kazanarak en çok ödül toplayan futbolcular arasında da bulunmaktadır. Topla yeteneği yadsınamaz bir gerçek olan isim, aynı zamanda tarihin en güçlü oyuncularından birisi olarak da anılmaktadır.

Fransız futbolcu Zinedine Zidane, tıpkı Maradona, Pele ve Ronaldo gibi futbola damga vurmuş isimlerden biridir. Gerek aldığı ödüller, gerek oyun tarzı ile akıllara kazınan oyuncu, FIFA 100’de gelmiş geçmiş yaşayan en iyi futbolcu ünvanını elde etmiştir. Aynı zamanda 2006 yılında Fransa’da en sevilen oyuncu seçilen Zidane, France Football dergisi tarafından da iki kez dünya tarihinin ikinci en iyi futbolcusu olarak seçilmiştir.

Ronaldo Luis Nazario de Lima yani bilinen kısa ismiyle Ronaldo, Brezilya milli takımının üçüncü en yüksek golcüsü olarak seçilmiştir. En iyi futbolcular arasında gösterilen oyuncu, izleyenlere görsel şölen yaşatması bakımından da oldukça sevilmiş ve sayılmıştır. Aynı zamanda idol de olmuştur pek çok kişiye.

Alfredo Di Stéfano, Arjantinli futbolcu. 2014 yılında hayata gözlerini yuman isim, yine dünya tarihinin en iyileri arasında yer almaktadır. Pele yapmış olduğu bir röportajda; ne kendisi ne de Maradona değil hiç şüphesiz dünyanın en iyi futbolcusu Di Stefano’dur demiştir. Çünkü Di Stefano’nun her anlamda komple bir oyuncu olduğunu savunmuştur. Hakikaten de öyle. Aldığı ödüller, oynadığı takımlarda attığı goller, dünya kupaları ile Di Stefano dünya futboluna iz bırakmış isimlerden birisi olmuştur.

Bazıları hayatta olmasa da isimlerinin “efsane” olarak anılıyor oluşu, bu futbolcuların yerini fazlasıyla özel kılmaktadır. İşini severek yapma algısını yeniden kuvvetlendiren bu isimler, dünyanın en akılda kalmış futbolcuları da olmuştur. Herkesin gönlünde yatan bir efsanevi futbolcu vardır. Sizinki hangisi?

 

Default image
Otomatik Portakal

Leave a Reply