SON YILLARIN EN DİKKAT ÇEKEN 10 TEKNOLOJİK GELİŞİMİ

Teknoloji nedir millet? Teknoloji; mal ve hizmetlerin üretimi için kullanılan beceriler, yöntemler, işlemler olarak adlandırılır. Günümüzde her geçen gün durmaksızın yepyeni teknolojik gelişmeler ile karşılaşmamak mümkün değil. Gelişen ve değişen dünya standartları beraberinde teknolojik gelişmeleri de getirmektedir. Ne ilginç aslında. Her yeni haberde “yuhh be olaya bak” diyoruz ancak sonrasında gelişen herhangi bir durum bir önceki cümleyi bize unutturuyor. Teknoloji gerçekten oldukça değişik bir durum arkadaşlar. Şaşıyoruz, inanamıyoruz, bir yandan hoşlanıyor bir yandan korkuyoruz. Korkuyoruz? Evet yanlış söylemedim, korku da yok değil hani. Niye mi? E millet bakıyorsunuz robotlar, insana benzer makineler, beyni okuyan çipler, bizi takip eden uygulamalar. Ne özel hayata saygı kaldı ne mahreme canımm 😊

Şaka bir yana evet her ne kadar pek çok alanda hayatımızı kolaylaştıran etkileri olsa da bazı konularda canımızı sıkıyor teknolojik gelişmeler. Peki olmazsa olmaz mı? Değil elbette. Bazılarımız teknoloji anlamıyorken bazılarımız hakkında her türlü bilgiye sahip olmakla birlikte yakından da takip ediyor hani. Bazılarımız ayak uydurmakta zorluk çekse de bazılarımız ezberle yaşıyor yeni gelişmeler ile birlikte. Biraz ilgi biraz hobinin de karıştığı teknoloji konusu, son yıllarda dikkat çeken gelişmeler ile yine ilgi odağı haline gelmeye devam ediyor doğrusu 😊

Teknolojinin Yararları Nelerdir?

Teknoloji yararlı olduğu kadar bazı konularda zararlıdır da aslında. Yazımızı ele alırken tek taraflı ya da tek bir açıdan değerlendirmedik elbette. Hem yararları hem zararlarını derledik, dedik ki okuyucularımız da bilgi sahibi olsun, analiz etsin, öğrensin 😊 Şimdi arkadaşlar ayak uydurmaya çalıştığımız, bazılarımız umursamaz bildiği uygulamalar ile hayatına devam ederken bazılarımız teknolojinin nimetlerinden fazlasıyla yararlanmakta. Peki nedir dersiniz teknolojinin yararları?

 • Bilgiye daha kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağladı. Merak ettiğimiz her şeyi tek bir tuşla hemen anında öğrenebiliyoruz.
 • Zamandan tasarruf da yine teknolojinin yararları arasında bulunmakta.
 • Alışveriş kolaylığı pek insanın en çok işine yarayan bir konu oldu belki de. Oturduğumuz yerden çeşitli uygulamalar ve sanal marketler sayesinde ihtiyaçlarımız anında satın alabiliyoruz.
 • İletişim kolaylığı belki de en çok sevilen konular daha doğrusu yararlar arasında yer almakta. Cep telefonları sayesinde görüntülü de konuşabilir merak ettiğimiz kişilere anında ulaşabiliriz.
 • Ulaşım ağlarının da artması yine en çok rahatlık sunan konulardandır. Bir yerden bir yere gitmek, farklı ulaşım ağları ve araçları ile günümüzde oldukça kolay.
 • Eğitim alanında da yararları elbette ki yok değil. Öğrenciler geri kaldıkları ya da anlamada sıkıntı yaşadıkları derslere internet ve bilgisayarlar yardımı ile tekrar etmekte ve öğrenmekte.
 • Sağlık alanında geliştirilen yeni cihazlar sayesinde ise insan hayatı ve sağlığı şimdi çok daha yenilikçi diyebiliriz.

Peki teknolojinin zararları nedir dersiniz?

 • Çevre kirliliği oluşmuştur. Fabrika atıkları, gazlar ile.
 • İnsanları tembelliğe sürüklemiştir.
 • Cep telefonları nedeniyle iletişim eksikliği yaşanmaktadır.
 • Özellikle internete olan bağımlılık çeşitli rahatsızlıkları beraberinde getirmiştir.
 • İşsizlik artmıştır.

Yararları ve zararlarını ele aldık. Şimdi siz düşünün teknoloji sizce yararlı mı zararlı mı biz diyeceğimizi dedik vallahi 😊

Son Yılların En Çok Dikkat Çeken 10 Teknolojik Gelişimi

1 – Sanal gerçeklik; son yıllarda en çok konuşulan ve popülaritesi artan konulardan biridir. Fiziksel dünyanın bilgisayar teknolojileri kullanılarak sanal ortamda gerçekliğinin yaratılması olarak ele alınabilir.

2 – İnsan geliştirme; en dikkat çeken konulardan birisi de hiç şüphesiz insan geliştirme konusudur. Yapılan protezler, RFID etkileri, AR lensler insanların fiziksel güçlerini artırmaya yönelik uygulamalardır. Tüm bunlar da insanların algılama ve eylem yeteneklerini geliştirmektedir. Yani en azından öyle olduğu söyleniyor.

3 – Yapay zeka; son yıllarda adından sıkça söz ettiren bir konu olan yapay zeka, tespit edilmemiş bağlantıları keşfetmek için etkileşimleri araştırarak kaynakları ve tüketiciler arasındaki dinamik kalıpları belirlemek için kullanılabilmektedir. Merak ettiğinizi sorun yapay zeka cevaplasın, en basit hali ile budur bir nevi 😊

4 – Edge bilişim; Veri ve hesaplama arasındaki boşluğu kapatmak, sunucu ve istemci arasındaki uzun mesafeli iletişimi ortadan kaldırarak işlem hızının artmasını sağlayan edge bilişim, hızlı bir şekilde veri işlemeyi sağlayan bir teknolojidir.

5 – Davranışların interneti; Nesnelerin İnterneti, davranışı etkilemek için veri ve öngörüleri kullanmakla ilgilenen davranışların interneti sayesinde özellikle işletmeler müşterilerin davranışlarını takip edebilecek. Gerçekten mahremiyet ortadan kalkıyor iyi mi 😊

6 – 5 G ve gelişmiş bağlantı; 3 G bağlantı artık çöp oldu diyebiliriz. İnternete daha hızlı bağlanma,  videoların daha hızlı yüklenmesi gibi konuları kolaylaştıran 5 G, mevcut tüm trend ve uygulamalara her yerde ulaşım kolaylığı sunmaktadır.

7 – Quantum Hesaplama; verileri anında izleme, sorgulama, yorumlama becerisi sunan bu teknoloji aynı zamanda bankalarda ele aldığı gelişmeler sayesinde dolandırıcılığın da ciddi anlamda önüne geçmekte.

8 – Blockchain; Bitcoin ve diğer kripto para birimleri bütün olarak değerlendirildiğinde blockchain ortaya çıkmaktadır. Bu para birimlerinden ziyade blockchain lojiktik, sağlık sektörü ve tedarik zinciri gibi alanlarda da faaliyet göstererek kolaylık sağlayan bir trenddir.

9 – Siber güvenlik; gün be gün yeni suçların meydana gelmesi ile birlikte her geçen gün önemi ve gelişimi artan siber güvenlik, bilgisayar korsanlarına karşı insanlara koruma sağlamaktadır.

10 – Dağıtılmış bulut; Merkezi bir çözüm sunmak yerine, ayrı bulut konumlarının hizmet ihtiyaçlarının ayrı ayrı karşılanmasına yardımcı olmasına odaklanan dağıtılmış bulut, şirketlerin veri kaybı riskini azaltmaktadır.

Oldukça değişik ve farklı gelişmeler ile birlikte hayatımızın tam içinde olan teknolojiden, kah iznimiz dahilinde kah iznimiz dışında bir şekilde etkilenmekteyiz. Tüm bu maddelere baktığımız zaman isimlerini yeni duyduğumuz ancak arka plandaki hizmetleri ile pek çok konuda kolaylık tanıyan bu uygulamalar ile hayat gerçekten daha mı kolay ya da zor tartışma konusu sanki 😊 Neyse yine de alacağımızı alalım, uygulayacağımızı uygulayalım, öğreneceğimizi öğrenelim. Sonuç itibariyle bunlar bir nimet ve hepsi bizler için öyle değil mi 😊

Default image
Otomatik Portakal

Leave a Reply