İç Anadolu’nun En Güzel Şehirlerinden, Eskişehir

Türkiye’nin en kalabalık nüfusa sahip illerinden olan Eskişehir, bugün sizinle birlikte gezeceğimiz şahane bir şehir arkadaşlar. Hazır mısınız 😂 Tatil ya da gezmek ya da uzaklaşmak denilince akla hep Ege ve Akdeniz gelir değil mi? İşteeee sizi İç Anadolu’ya yönlendirecek yeşil ve şık bir yer olan Eskişehir, gezilecek denizsiz ama güzel yerlerden. Son yıllarda zaten gerek sosyal medya gerekse haberlerde sıkça karşımıza çıkan il, belediye yönetiminin en güzel örneklerini gösteriyor bizlere. Ama gerçekten çok güzel ya 👏 Açıkçası güzel olduğunu hep duyuyordum ancak bu kadar düzenli, görsel olarak kendini izlettiren bir yer olacağını düşünmezdim ne yalan konuşayım. Yapay parklarından şehrin içinden geçen Porsuk Çayı’na kadar görülecek pek çok yere sahip Eskişehir.

porsuk

Eskişehir Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Arkadaşlar Eskişehir, ülkede en genç nüfusa sahip yerlerden birisi ve tabi en kalabalıklardan. Anadolu Üniversitesi ile şehre akın akın öğrenci gelmiş ve bunun bilincinde olan şehir de öğrencilere yönelik çok da güzel şeyler yapmış valla 😌 Mesela fiyat olarak uygunluk. Eskişehir ciddi anlamda çok ucuz bir şehir. Konaklamadan tutun gezmeye, yeme içmeden tutun ulaşıma kadar oldukça cazip fiyatlara sahip bir yer. Porsuk Çayı var bir de mesela. Şehrin tam ortasından geçen, nefis bir görüntüye sahip olan manzara. Düzeni… Evet evet buna mutlaka değinmem gerek. Türkiye’nin pek çok şehrine oranla Eskişehir o kadar nizami bir şehir ki ben çok şaşırdım. Hayır neredeyse boy sıralamasına göre dizilecek evler o derece yani 😬 Her şey düzenli, kargacık burgacık bir görüntüsü olmayan inanılmaz bir şehir yahu valla en şaşırdığım noktalardan birisi de bu.

eskişehir

Eskişehir’de Gezilecek Yerler!

Yolunuz Eskişehir’e düştü ya da siz bilerek rotanızı bu güzelim şehre çevirdiniz o halde gidilecek yerler için liste hazırlamaya hoş geldiniz 😬 Öncelikle işe şehir merkezini gezmekle başlayabilirsiniz sevgili gezici dostlarım. Öncelikle elbette Porsuk Çayı. Eskişehir denilince akla ilk gelen şeylerden olan Porsuk kocaman ve yemyeşil sularıyla şehri resmen ikiye bölüyor. Bir de teknelerle geziye katılabilir, bol bol fotoğraf çekebilir, şehri bir de çaydan izleyebilirsiniz. Üzerinde şirin köprülerle diğer tarafa geçilen Porsuk Çayı’nın etrafı büyüklü küçüklü mekanlar ile süslü. Ama mekanları bir görün öylesine şık bir dizayna sahipler ki, anam hepsi mi şık olur valla hepsi şık. Dekorları bana değişik geldi birçoğunun. Gidince siz de göreceksiniz isim vermiyorum 😅

odunpazarı

Sonrasında tarihi ve rengarenk evleriyle süslenmiş Odunpazarı. Her rengin evleri boyadığı bu güzelim belde, şehre çok başka bir hava katıyor. Bir de unutmadan şunu belirteyim, şehirde bir yerden diğer yere gitmek en fazla 15 dakika. Valla yanlış okumadınız😅 En uzak denilen yere araçla mesafeniz yalnızca 15 dakika. Allah’ıımmm ne büyük lükstür bu böyle 😍 Odunpazarı’nın sokaklarıyla büyüleneceksiniz bakın size söyleyeyim. Rengarenk evlerin çevrelediği sokaklarında bir sürü incik boncuk satan dükkan var. Hediyelik eşya alırken asla zorlanmayacaksınız emin olun. Burası ayrıca şehrin ilk yerleşim yeriymiş arkadaşlar. Sonrasında başlamış işte modernleşme 😢 Oysaki eski hali ne de güzelmiş daha doğrusu çok daha güzelmiş.

1

Sazova Parkı, şöyle söyleyeyim belki de şehrin en güzel yerlerinden birisi. Yapay park olan Sazova, kocaman ve yemyeşil bir adres. İçinde kendinizi çocuk gibi hissediyorsunuz 😌 Yapay bir şatosu, yapay bir gölü, ormanlık alanları, göl içindeki gemisi ile inanılmaz bir yerden bahsediyorum. Kocaman da bir giriş kapısı var, kendinizi daha ilk andan özel hissediyorsunuz, yani ben hissettim en azından 😌 İsterseniz parkı tren ile gezebiliyorsunuz. İnanılmaz bir sevimli tren eşliğinde ağaçların altından geçerek parkı şöyleee bir süzüyorsunuz. Trene biniş ücretli ancak inanılmaz cüzi rakamlar mevcut. Gezmekten yorulduğunuzda parkın içinde oturup yemek yiyip çay kahve içebileceğiniz şık yerler de mevcut. Yani yapay olup da ne kadar güzel olabilir demeyin sakın Sazova Parkı’nı görmeden benden söylemesi.

sazova

Kentpark, içinde yapay bir plajın olduğu Kentpark, Eskişehir gezinize mutlaka eklemeniz gereken bir yer olsun. Zira hem yapay plajı hem de ormanlık alanları ile gezmekten keyif alacağınız bir yer kendisi. Eskişehirliler üzülmüyor valla yazın denizimiz yok diye. Belediye hizmetleri çerçevesinde şehre yapay plaj kurulmuş yahu öyle güzel ki😍  Bir de şehirde Şelale Park var ki, Eskişehir’i şöylee bir kucaklayan tepe bir bölge. Akşamı çok güzel oluyormuş ışıl ışıl ancak ben gündüz gözüyle gördüm. Aydınlık haliyle de beğendim yer, yapay bir şelale eşliğinde orada oturup çay kahve içen misafirleri serinletiyor 😍

kent

Eşkişehir’de Ne Yenilir?

Arkadaşlar öncelikle yine hatırlatayım Eskişehir oldukça uygun bir şehir, bu yemek için de geçerli. Çibörek, listenizin ilk sırasında olsun. Ülkenin birçok farklı yerinde yemişsinizdir bu böreği ama Eskişehir’de bakın bir de tadına. Anaammm ne güzel lezzet haberiniz var mı, içim gitti şu an 😭 Sonrasında yine bir börek türü olan ve hayatımda ilk kez duyduğum Göbete var. Bildiğiniz böreklere benzemeyen Göbete kıymadan yapılıyor ama yağı o kadar yerindeki yediğinizde asla ağırlık hissettirmeyen çok güzel bir şey yaa. Velhasıl ben başka bir şey öneremeyeceğim ama birçok helva çeşidi mevcut şehirde deneyin olur mu benim yerime de 🙂

çibörek

Eskişehir’de Konaklama!

Porsuk Çayı’nı çevreleyen adalar boyunca konaklayabileceğiniz birçok otel mevcut arkadaşlar. Yani nerede kalacağım, aman efendim yer bulabilecek miyim derdi yaşamadan çok rahat bir şekilde istediğiniz otelde kalabilirsiniz. Yine konaklama olarak da gayet makul fiyatların olduğu bu oteller Porsuk Çayı manzaralı. Sabah pencereyi bir açıyorsunuz anam kuş sesleri ve çayın serinliği doluyor odaya 🙂 Pansiyon ve apart ben çok göremedim genelde büyüklü küçüklü daha ziyade küçüklü ama tertemiz oteller mevcut şehirde bilginize.

eskişehir odunpazarı

 

Default image
Otomatik Portakal

Leave a Reply