Teknoloji Bağımlılığı Hakkında Uzman Tavsiyeleri

Herkesi etkisi altına alan dijital dünya, özellikle çocuklar ve gençler üzerinde birçok olumsuz etkiye neden oluyor. Olumlu etkilerinin yanında kapsadığı genç beyinlerde ciddi zararlara neden olan teknoloji, bilinçli kullanılmadığı takdirde psikolojik rahatsızlıklara kadar götüren bir etki gösteriyor. Valla size bir şey söyleyeyim mi, irade dediğimiz olay çok önemli arkadaşlar, her konuda hem de. Tabii ki her şeyin fazlası zarar, her şeyi dozunda kullanmakta yarar var. Ancak dijital dünyanın renkli yüzü ne yazık ki irade dinlemeden birçok eve nüfuz etmiş durumda. Özellikle çocuklar için ebeveynlere bu konuda birçok görev düşüyor. Merak edenler ve konuyla ilgili çare arayanlar bu yazıya, uzman tavsiyelerini derlediğimiz teknoloji bağımlılığı hakkında işte dikkat edilmesi gerekenler.

1 – Teknolojinin çocukları susturan bir emzik olduğu gerçeği. Sizce de çok yerinde bir cümle değil mi? İpucu verelim, yaramazlık yapmasını önlemek için çocuğun eline telefon tutuşturmak desek! Ağlayan çocuğa ya da yaramazlık yapan çocuğa telefon ile terapi yapmaya çalışmak, o çocuğun teknoloji bağımlısı olacağının ilk sinyallerini oluşturur. Bunu biz değil uzmanlar söylüyor arkadaşlar.

çocuklarda teknoloji bağımlılığı

2 – Uyku düzenini olumsuz etkileyen teknoloji, uzmanların en fazla üzerinde durdukları etkilerden biri. Uyku, hem fiziksel hem sosyal hayatımızda olmazsa olmaz bir durum. Uykusuz kalmak demek, günü fazlasıyla kötü geçirmek ve sıfır enerji ile nefes almak demektir.

teknolojinin uykusuz bırakması

3 – Teknolojiyi çocuklar için yasaklamak ya da tamamıyla hayattan çıkarmanın doğru bir davranış olmadığını ifade eden uzmanlar, sadece gerekli hallerde kullanılması gereken bir yol olması gerektiğini söylüyor. Bakın bu madde de en az diğerleri kadar mühim arkadaşlar.

kısıtlama

4 – Çocuklar ve gençler için teknoloji bağımlısı olmak çok daha kolay. Özellikle çocuklar ebeveynlerinden gördüklerini uygular. Anne babalar bunun bilincinde olmalı ve kendileri teknolojiyi kullanma anlamında çocuklarına örnek olmalıdır. Anne babalar teknoloji bağımlılığının önüne geçebilir.

anne baba ve teknoloji

5 – Teknoloji iletişimi fazlasıyla azaltıyor. Bu da bilinen bir gerçek. Bu konuyu üstüne basa basa ifade eden uzmanlar, çocuk ve gençlerle anne babaların daha fazla iletişim halinde bulunması gerektiğini savunuyor ve onları sosyal hayat içinde bazı roller ile aktif davranmaya itmelerinin önemini özellikle vurguluyor.

cep telefonu ve iletişim

6 – Teknoloji bağımlılığının nasıl önüne geçilebilir? Sizin önerileriniz var mı? Akıllı cihaz kullanımına kısıtlama getirilsin diyor uzmanlar. Sizce de oldukça mantıklı değil mi?

teknoloji bağımlılığı

7 – Artık ergen bile sayılamayacak çocukların ellerinde akıllı telefonlar görmek mümkün. Kıskanma, imrenme gibi nedenler çocukların telefon sahibi olmalarını hızlandıran psikolojik nedenler. Oysaki belirli bir yaşa kadar çocuklara akıllı cihazlar alınmaması, onları dijital dünyanın olumsuz etkilerinden korumak anlamına gelecek en önemli davranış olacaktır.

teknoloöjinin olumsuz etkisi

8 – Evet anne babalara pek çok görev düşüyor yukarıdaki maddelerde de saydığımız üzere. Ancak uzmanlar okullarda sanat ve genel yetenek anlamında bölümlerin açılması ile çocukların ilgi alanlarının genişletilmesi gerektiğini savunuyor. Kendi adıma söyleyeyim duyduğum en güzel çözüm önerisi bu 🙂

çocuklarda ilgi alanları

9 – Okullarda siber suçlar ve teknoloji zorbalığı konusunda çocuklara eğitecek dersler konulması, bağımlılık konusunda çocukları fazlasıyla bilinçlendirecektir. Uzman görüşleri sizce de şahane değil mi yahu 🙂

siber suç eğitimi

10 – Uzmanların tavsiye ve önerileri bitmez, bitmemeli. Ancak bizler son olarak şu uzman önerisini sizlere sunmak isteriz; dijital arama motorlarında çocuklar için sınırlama getirilsin ya da çocuklara özel arama motoru geliştirilsin. Böylece ihtiyaç dahilinde kullanılacak olan teknoloji yarar sağlamış olacak ve zararlı etkileri çocuklardan uzak durmuş olacak.

çocuklar için arama motoru

Default image
Otomatik Portakal

Leave a Reply