Dünyanın En İyi 10 Belgeseli

Dünyanın en iyi belgeselleri nedir diye sorsak herkesin ayrı ayrı vereceği illaki bir tane bile olsa cevap vardır. Kiminin vazgeçilmezi olan belgeseller, anlattıkları, hissettirdikleri, gösterdikleri gerçekler ile birçoğumuzu etkisi altına almıştır. Bazı insanlar televizyonda belgesel kanallarından başka hiçbir şeye bakmaz ve tercih etmez. Ne güzel bir alışkanlıktır esasında. Öğretici, bilgilendirici, eğitici içeriklere sahip olan en iyi belgeselleri sizin için araştırdık. İzlemek isteyenlere minik bir tüyo olsun.

1 – 2001 ve 2017 yıllarını etkisi altına alan Blue Planet en iyi belgeseller sıralamasında her daim ilk sıralara oynuyor mesela. Su altını anlatan nefis bir belgesel.

blue planet

2 – İmdb puanı 7.5 olan Fahrenheit 9-11, Bush hükümetini araştıran bir belgeseldir.

fahrenheit

3 – İçinde bulunduğumuz dünya koşullarını gerçekçi bir şekilde gözler önüne seren Uygunsuz Gerçek, anlık ve gelecek dönemdeki felaketleri anlatıyor.

uygunsuz gerçek

4 – Hayvanların doğadaki yaşamlarını derinlemesine bir araştırmayla anlatan belgesel Life Story en sevilenler arasında yer alıyor.

life story

5 – İnsanların doğaya uyumu ve doğa koşulları içerisinde yer almalarını kutuplardan başlayarak anlatan Human Planet var ki izlerken birçok şey öğreniyorsunuz.

human planet

6 – 81 ülkede birden gösterime girerek bir rekora imza atan Home, insanların dünya için nasıl tehdit unsuru olduğunu anlatan inanılmaz bir belgesel.

home

7 – 8.0’lık bir İmdb puanına sahip olan belgesele Benim Cici Silahım, çocukların silahlara merakını anlatan ve bunun nelere mal olacağını araştıran nefes kesen bir yapım.

benim cici silahım

8 – Sırada ödüllü bir belgesel var adı Koy. Japonların yunus katlinin konu edindiği belgesel birçok ülkede de günlerce konuşuldu ve tartışıldı.

koy

9 – Gece ve Sis, puanlama olarak en başlarda olan belgesellerden birisi. İnsanın insana zalimliğinin anlatıldığı en etkili yapımdır aynı zamanda.

gece ve sis

10 – Cosmos; Bir Uzay Serüveni, geçmişten günümüze dünya nüfusunu ve yaşamı anlatan bir belgeseldir.

cosmos

Default image
Otomatik Portakal

Leave a Reply