90’ların En Akılda Kalan Filmleri

Konu Yeşilçam. O derin nostalji, o en sevdiğimiz aktör ve aktrislerin deriiiinn göz süzmeleriyle söyledikleri replikler. Ama sizi hayal kırıklığına uğratacağız zira o kadar eskiye gitmeden 90’lara ait en akılda filmleri biz merak ettik, sizin de aynı merakı paylaşıyor olmanızı düşündük ve şu şekilde sıraladık 😇

1 – Listenin ilk sırasında herkesin bildiği ve günümüzde yeni versiyonuyla dizi haline getirilen Tatar Ramazan. Kadir İnanır’ın sert bakışlarının bizi ekran başında bile korkutan o meşhur filmin yapım yılı 1990 ve hala en çok bilinenlerden.

tatar ramazan

2 – İstanbul Kanatlarımın Altında, 90’larda yapılmış en iyi filmlerden biri diyor ve saygıyla anmış oluyoruz buradan. Ege Aydan’ın muhteşem oyunculuğuyla canlandırdığı Hezarfen Ahmet Çelebi’nin ilk uçuş deneyimini anlatan film gelmiş geçmiş en iyi Türk filmlerinden.

istanbul kanatlarımın altında

3 – Elbette, kati suretle listemizin en olmazsa olmaz filmi Eşkıya. Şener Şen sinema tarihiminiz tartışmasız en iyi oyuncularından. Yaptığı ve rol aldığı tüm filmleri severiz ancak Eşkıya’daki oyunculuğu peki filmin o yüreklere dokunan hikayesi. İzlemeyen kalmamıştır diye düşünüyoruz ancak eğer hala izlemeyenler varsa lütfen ertelemeyin.

eşkiya

4 – Hamam, Mehmet Günsür’ü ilk kez gay rolüyle izlediğimiz onun yanında iddialı sahneleriyle o dönemde sansasyon yaratan Ferzan Özpetek filmi. İtalya – Türk ortak yapımı film, ister beğenin ister  beğenmeyin 1997 yılında ülkemizde baya ses getirmişti.

hamam

5 – Son günlerin gözde sloganı, 1998 yılının fırtına filmi Her Şey Çok Güzel Olacak. Tartışma kabul etmeyen başyapıtlardan biri. Hala fanları başka bir film kabul etmemekle birlikte Ömer Vargı’ya saygılarımız iletmemiz gereken şahane bir film.

her şey çok güzel olacak

6 – Propaganda, sinema tarihiminiz güldürü ustası rahmetli Kemal Sunal’ın rol almış olduğu son film ve oğlu Ali Sunal ile oynadığı ilk film gibi bir özelliği var.1999 yapımı film, Kemal Sunal hayranlarını şaşırtmış bir film aynı zamanda. Zira bu filmde büyük usta bizleri güldürmekten çok hüzünlendirdi.

propaganda

7 – 1996 yılının aynı zamanda Mustafa Altıoklar’ın kült filmi Ağır Roman, listenin elbette olmazsa olmazı olacaktı. Dönemin en iyi dram filmlerinden olan Ağır Roman’da Okan Bayülgen ve Müjde Ar’ın o güzel oyunculuklarına da şahit oluyoruz elbette.

ağır roman

Not: 

Ağır Roman’ı bilmeyen olduğunu düşünüyor ve o dönemi kasıp kavurduğu hatta ve hatta günümüzde bile hala en sevilenler arasında olduğundan dolayı kendisine saygıyı borç biliriz 😇

8 – Mum Kokulu Kadınlar, 1996 yapımı bir film olup Hande Ataizi’nin de adını ve kendini göstermiş olduğu önemli filmlerdendir. Cesur sahnelerinden dolayı Rtük tarafından sansüre maruz kalan film 4 kadının hayatını anlatıyor.

mum

9 – Piano Piano Bacaksız, Tunç Başaran’ın önemli filmlerinden sadece biri. Rutkay Aziz’in oyunculuk dehasının filme katmış olduğu değer de dönemin Oscar’a aday olan filmlerinden. Almış olduğu diğer ödülleri saymıyoruz bile.

piano

10 –  1998 yapımı Laleli’de Bir Azize, Kudret Sabancı’nın Gemide filminin devam filmi niteliği taşıyor. Yayınlandığı dönem ülkemiz ve yönetmenine birçok ödül getiren film patronlarından gizli işler çeviren 3 hayat kadının hikayesini anlatıyor. Replikleriyle de ilgi çekmiş bir filmdir aynı zamanda.

laleli

Sinema aşıklarına Notlar:

Eğer dönem seviyor daha doğrusu 90’lara ilgi duyuyorsanız bu filmler izlemek için öncelik tanımanız gereken yapımlar olmalıdır. Hayır izlemeniz sizin tercihiniz elbette ama dönem sohbetlerinde kendinizi kötü hissetmemeniz ve “aaa o çok ünlü bir filmdir, sen hala izlemedin mi?” sorularına maruz kalmanızı istemediğimizden söylüyoruz. Bazılarını izlediğinize eminiz, ancak 90’lar ucu o kadar açık bir yol ki, gittikçe kayboluyor ve daha güzel detaylarla karşılaşıyorsunuz.

Default image
Otomatik Portakal

Leave a Reply